Pozicijski dokument
Pokreni promjenu je europski projekt čiji je cilj podizanje svijesti i osnaživanje mladića i djevojaka koristeći glazbu i druge audiovizualne medije, a u svrhu prevencije rodno uvjetovanog nasilja. Provodeći projekt posljednje dvije godine u školama u šest različitih zemalja (Katalonija, Španjolska; Hrvatska; Slovenija; Poljska; Grčka i Cipar) utvrdili smo neke temeljne principe osnaživanja i uključivanja mladića i djevojaka u borbu za rodnu ravnopravnost, kao i izazove i potrebe nastavnika/ca u prevenciji rodno uvjetovanog nasilja.
Podnesak Odboru za ljudska prva UN-a
CESI, CRR -Centar za reproduktivna prava i Udruga RODA pripremile su podnesak UN Odboru za ljudska prava i tražimo da da Odbor na listu tema za izvještavanje uključi problem odbijanja pružanja medicinske skrbi ženama od strane liječnika i drugog medicinskog osoblja (tzv. priziv svijesti) te da se Hrvatska očituje o kršenju prava žena povezanih s njihovim reproduktivnim zdravljem.
Prijedlog zakona o sprječavanju i prekidu trudnoće
Prijedlog zakona o sprječavanju i prekidu trudnoće izradila je nezavisna grupa stručnjaka/inja, uključujući i predstavnice CESI, koji na nacionalnoj i međunarodnoj razini već godinama rade na pitanjima zaštite i promocije reproduktivnog i seksualnog zdravlja.
POKRENI PROMJENU - izvještaj istraživanja o prevenciji rodno-uvjetovanog nasilja kroz audio-vizualne medije i glazbu
Izvještaj donosi rezultate istraživanja o utjecaju rodnih stereotipa u audiovizualnim medijima i glazbi na stavove mladih prema rodno-uvjetovanom nasilju te procjenu potreba profesionalaca/ki koji rade s mladima na prevenciji rodno-uvjetovanog nasilja.
Priziv savjesti u reproduktivnoj medicini
Ovaj rad uključuje objašnjenje instituta priziva savjesti u reproduktivnoj medicini, analizu legislative, politika i prakse odbijanje pružanja medicinskih usluga zbog priziva savjesti u Republici Hrvatskoj te ukazuje na probleme u regulativi i praksi koji omogućavaju zlouporabu primjene tog (...)
A gdje su žene? Analiza statusa žena u političkim strankama ususret lokalnim izborima 2017. godine
Nakon izvanrednih parlamentarnih izbora 2016. godine našli smo se u situaciji da nakon godina aktivizma i jačanja žena u politici, kao i rada ženskih organizacija u političkim strankama, imamo najmanje izabranih žena u Hrvatski sabor od 90ih godina prošlog stoljeća.
Podnesak Ustavnom sudu povodom ocjene ustavnosti Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece s Ustavom RH
Povodom najave Ustavnog suda da će donijeti odluku o ustavnosti Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece s Ustavom RH, CESI su dostavile Ustavnom sudu Podnesak u kojem zaključuju da bi ukidanje zakona ugrozilo zdravlje i živote žena, narušilo zagarantirana prava žena i načelo rodne ravnopravnosti te time imalo negativne posljedice za cijelo društvo. Takva interpretacija Ustava ne bi bila u skladu s međunarodnim standardima za zaštitu ljudskih prava, komparativnim europskim zakonodavstvom i recentnom praksom ustavnih sudova u Europi.
Rodne razlike u plaćama: Nova rješenja za stari problem
Ovaj Usporedni izvještaj te Izvještaj za Hrvatsku pripremljeni su u sklopu projekta "Rodne razlike u plaćama: Nova rješenja za stari problem". Razvijanje transnacionalnih strategija zajedno sa sindikatima i institucijama za rodnu ravnopravnost sa ciljem nadilaženja rodnih razlika u (...)
Rodna analiza kandidacijskih lista i izabranih zastupnika i zastupnica na parlamentarnim izborima 2015. godine
Rodna analiza kandidacijskih lista i izabranih zastupnika/ca na parlamentarnim izborima 2015. godine slojevit je prikaz navedenih izbora. U poglavlju "Ustavni sud i rodna neravnopravnost" analizirale smo kakav se preokret dogodio donesenom odlukom Ustavnog suda te koje je točno značenje te (...)
Alternativno izvješće o provedbi Konvencije o uklanjaju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW)
Komentari na hrvatsko objedinjeno četvrto i peto izvješće o provedbi Konvencije o uklanjaju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW), a koje je Odboru podnijela Vlada RH na 61. zasjedanju Odbora za uklanjanje diskriminacije žena.
Preporuke za unaprjeđenje kvalitete i dostupnosti socijalnih usluga za marginalizirane skupine žena koje traže posao
U okviru projekta "Aktivno za socijalnu sigurnost i jednake mogućnosti u svijetu rada" provedeno je mapiranje socijalnih usluga vezanih uz pomoć pri zapošljavanju koje provode različite udruge, institucije, lokalne vlasti kroz analizu dokumenta i provođenje fokusiranih grupnih diskusija.
Mladi na tržištu rada
Nezaposlenost mladih je problem svjetskih razmjera, koji je svoju ekspanziju doživio osobito nakon svjetske ekonomske krize 2008. Kao izravna posljedica krize, stopa nezaposlenosti mladih u Hrvatskoj je narasla. U posebno teškom položaju su mlade žene zbog dvostruke diskriminacije – (...)
NEOKONZERVATIVNE PRIJETNJE SEKSUALNIM I REPRODUKTIVNIM PRAVIMA U EUROPSKOJ UNIJI
Tema su ovog izvještaja neokonzervativne grupacije i njihova politička agenda suprotstavljanja zakonima i politikama vezanim uz seksualna i reproduktivna prava u Europskoj uniji. Posljednjih nekoliko godina svjedočimo pojavi novih, naizgled "grassroots" pokreta u državama članicama, a koji, često (...)
SIVA ZONA: PITANJE ABORTUSA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Izvještaj SIVA ZONA: PITANJE ABORTUSA U REPUBLICI HRVATSKOJ uključuje analizu i mapiranje relevantnih dionika, legislative, politike i prakse s obzirom na pitanja namjernih prekida trudnoće, a s ciljem dobivanja boljih uvida i doprinosa razumijevanju situacije.
Analiza priručnika za Zdravstveni odgoj
Predmet analize bila su sva tri priručnika MZOS-a i AZOO-a zdravstvenog odgoja za nastavnike i stručne suradnike za osnovnu i srednju školu i to samo moduli "Spolno/rodna ravnopravnost i odgovorno spolno ponašanje" i "Prevencija nasilničkog ponašanja".